Hírek

Elérhetőségek

Környezetszépítő szabadidős fejlesztések Gyermely-Gyarmatpusztán

Kedvezményezett: Gyermely Község Önkormányzata
Projekt címe: Környezetszépítő szabadidős fejlesztések Gyermely-Gyarmatpusztán
Támogatás összege: 165 023 709 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-KO1-2022-00065
Projekt helyszíne: 1142 Gyermely-Gyarmatpuszta, 1142, 1145, 1148 és 1154 hrsz
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2026.08.31.

Gyermely Község Önkormányzata 165 MFt, 100%-os finanszírozású, európai uniós forrásból származó támogatást nyert el egy zöldinfrastruktúra fejlesztés keretében, amelynek célja egy többfunkciós szabadidőpark és közösségi tér kialakítása Gyarmatpuszta településrészen.

A projekt által érintett terület gyönyörű természeti környezetben fekszik, a közelében egy 20 hektáros vadaskert és kápolna is található, amely miatt évente több ezren látogatnak ide. Az itt élők és az ide látogatók részéről növekvő igény mutatkozik a szabadban, zöld környezetben eltölthető programok, sportlehetőségek iránt. A lakosság sok időt tölt szabadtéri tevékenységekkel, amely indokolja a megfelelő környezet és a változatos szabadtéri szabadidőeltöltési lehetőség kialakítását.

A beruházás helyszíne egy összefüggő terület, melyen az Önkormányzat az ide látogató és helyi családok számára egy közösségi szabadidő parkot alakít ki, amely közösségi-, rekreációs-, szabadidős és hagyományőrző rendezvények kiváló helyszínéül szolgálhat.

Az Önkormányzat célja a beruházás megvalósításával egy nyilvánosan megközelíthető, bárki által szabadon használható, zöld szabadidő park kialakítása. Öt részterületre osztható a tervezési helyszín, így ezeket külön, de mégis egységben kell kezelni. 


  • •    Kápolna környéke: a kápolna elérhetőségét javítjuk azáltal, hogy a meglévő kő kereszt és a buszmegálló mellől egy lépcsős, térkő burkolatú gyalogos feljárót biztosítunk. Ennek alsó egyharmadában egy pados pihenő is kialakításra kerül, amely mellett, illetve a tervezési területen több helyszínen is információs táblákat helyezünk el, amelyek a település történetéről, a Sándor családról és a kápolnáról adnak tájékoztatást az ideérkező látogatók ismereteit terjesztve
    •    A meglévő színpad környéki helyszínen legfőképpen a faállomány megóvása, az egészségügyi okokból kivágott fákat pótlandó új egyedek és térhatároló, talajtakaró cserjék telepítése a cél, ezzel is növelve az biológiai aktivitást és csökkentve az eróziót. A színpad melletti rézsűre is növényeket telepítenek. Emellett a település közössége szervezésében működő, éves főzőversenynek teret adó, új bográcsozóhelyek és asztal-pad kombinációk, hulladékgyűjtők, illetve egy ivókút elhelyezése történik. 
    •    Meglévő teniszpálya: a teniszpálya burkolata és kerítése rossz állapotú, teljes cseréjük szükséges. A pálya mellett egy kiszolgáló épületet is ki kell alakítani, amelyben két helyiség, egy tároló és egy öltöző kap helyet. 
    •    Jelenleg nincs semmilyen nyilvános illemhely a kápolna és a játszótér közelében, így a teljes tervezési területet kiszolgáló ingyenes vizesblokkot hoz létre az Önkormányzat, melyben női, férfi és mozgássérült illemhely is van. A megközelítését térkő burkolatú járdával lesz biztosítva. 
    •    A kápolna és a sportpályák mellett az ötödik tervezési helyszínen a kisebb gyermekek számára kialakítanak egy tematikus játszóteret, ami Sándor Móricz és lova ügyességéhez kapcsolódik. A térnek központi eleme a meglévő, felújított nyomós csap körüli burkolt pihenő, melyet egy növényágyás ölel körbe. Itt is árnyékot adó fák és cserjék telepítésére kerül sor a gazdagabb növényállomány és a jobb térhasználhatóság érdekében.

A kapcsolódó egyéb költségekkel és szolgáltatásokkal együtt a projekt teljes költségvetése 165.023.709 Ft.

A projekt eredményeképp kialakul egy olyan fontos találkozási pont és közösség építő helyszín, amely a legkisebbektől egészen a legidősebbekig képes kikapcsolódási, szórakozási lehetőséget nyújtani az itt élőknek. A fejlesztés hozzájárul a helyi közösség kulturális és szórakozási lehetőségeinek szélesítéséhez, valamint az élhető települési funkciók erősítéséhez.

Kép
logok